Rec » Game of the Week

Winter Games of Idaho: Results for Week Three

by

comment

The Winter Games of Idaho 2008 took to the ice this last weekend with a youth ice hockey tournament in Idaho Falls and figure skating competitions in Sun Valley. Here's this week's wrap-up on figure skating.

Basic Skills 1&2 Compulsory Moves: 1. Antonia Avery (Sun Valley FSC); 2. Emelia Morgan (Sun Valley FSC)

Basic Skills 1&2 Freeskating: 1. Isabella Cronin (Sun Valley FSC; 2. Karsyn Gerringa (Sun Valley FSC)

Basic Skills 1-6 Interpretive: 1. Helene Hawes (Sun Valley FSC); 2. Sheldon Gentling (Sun Valley FSC); 3. Victoria Wood (Sun Valley FSC)

Basic Skills 3&4 Artistic: 1. Noelle Weaver (Sun Valley FSC); 2. Sheldon Gentling (Sun Valley FSC); 3. Grace Hoffman (Sun Valley FSC)

Basic Skills 3&4 Compulsory Moves: 1. Claire Fisher (Sun Valley FSC); 2. Victoria Wood (Sun Valley FSC)

Basic Skills 3&4 Freeskating Group A: 1. Travis Flynt (Sun Valley FSC); 2. Dakota Rose King Hutton (Sun Valley FSC); 3. Madeline Williams (Boise FSC)

Basic Skills 3&4 Freeskating Group B: 1. TIE: Noelle Weaver (Sun Valley FSC) and Blake Letourneau (Sun Valley FSC); 3. Sheldon Gentling (Sun Valley FSC)

Basic Skills 3&4 Showcase: 1. Sophia Nicolai (Sun Valley FSC); 2. Noelle Weaver (Sun Valley FSC); 3. Sheldon Gentling (Sun Valley FSC)

Basic Skills 5&6 Artistic: 1. Christine DuFur (Sun Valley FSC); 2. DevRee Rapp (McCall FSC)

Basic Skills 5&6 Compulsory Moves: Helene Hawes (Sun Valley FSC); 2. DevRee Rapp (McCall FSC)

Basic Skills 5&6 Freeskating: Christine DuFur (Sun Valley FSC); 2. DevRee Rapp (McCall FSC); 3. Claire Stickney (Sun Valley FSC)

Basic Skills 5&6 Showcase: Christine DuFur (Sun Valley FSC); 2. Claire Stickney (Sun Valley FSC)

Basic Skills 7&8 Freeskating Group A: 1. Sydnee Nethery (Sun Valley FSC); 2. Blair Baker (Sun Valley FSC); 3. Tara Ware (Sun Valley FSC)

Basic Skills 7&8 Freeskating Group B: Samantha Bunting (Sun Valley FSC); 2. Georgia Holmes (Sun Valley FSC); 3. Alex Stuessi (Sun Valley FSC)

Basic Skills 7&8 Interpretive: 1. Samantha Bunting (Sun Valley FSC); 2. Sarah Brown (Sun Valley FSC); 3. Kenny Pratt (Sun Valley FSC)

Basic Skills 7&8 Showcase: 1. Blair Baker (Sun Valley FSC); 2. Samantha Bunting (Sun Valley FSC); 3. Arizona Semones (Sun Valley FSC)

High Freestyle 4-6 Artistic: 1. MacKenzie Caputo (Seattle SC); 2. Saede Briem (McCall FSC)

High Freestyle 4-6 Compulsory Moves: 1. Cameron Rawlings (Sun Valley FSC)

High Freestyle 4-6 Freeskating: 1. Cameron Rawlings (Sun Valley FSC); 2. Madison Summers (Boise FSC); 3. MacKenzie Caputo, Seattle SC

High Freestyle 4-6 Showcase: 1. MacKenzie Caputo (Seattle SC); 2. Saede Briem (McCall FSC)

Intermediate / Novice Showcase: 1. Julianna Lamb (Sun Valley FSC); 2. Emily Wilson (Whitefish FSC)

Intermediate Ladies Short Program: 1. Kalina Chung (Highland SC); 2. Emily Wilson (Whitefish FSC)

Juvenile / Open Juvenile Compulsory Moves: 1. Perry Sobba (Whitefish FSC); 2. Kaleigh Morley (McCall FSC)

Juvenile / Open Juvenile Interpretive: 1. Nicole Pratt (Sun Valley FSC); 2. Lauren Montgomery (Individual Mbr); 3. Perry Sobba (Whitefish FSC)

Juvenile Artistic: 1. Nicole Pratt (Sun Valley FSC); 2. Perry Sobba (Whitefish FSC)

Juvenile Girls Freeskating: 1. Perry Sobba (Whitefish FSC); 2. Nicole Pratt (Sun Valley FSC)

Low Freestyle 1-3 Artistic: 1. Isabella Bourret (Sun Valley FSC); 2. Emma Sabala (McCall FSC); 3. Sarah Brown (Sun Valley FSC)

Low Freestyle 1-3 Compulsory Moves: 1. Ariana Woods (McCall FSC); 2. Emma Sabala (McCall FSC)

Low Freestyle 1-3 Freeskating: 1. Emma Sabala (McCall FSC); 2. Emma Stuessi (Sun Valley FSC); 3. Dylan Millar (Sun Valley FSC)

Low Freestyle 1-3 Interpretive: 1. Isabella Bourret (Sun Valley FSC); 2. MacKenzie Caputo (Seattle SC); 3. Dylan Millar (Sun Valley FSC)

Low Freestyle 1-3 Showcase: 1. Sydnee Nethery (Sun Valley FSC); 2. Dylan Millar (Sun Valley FSC)

Non-Test Artistic: 1. Shauna Hill (Boise FSC)

Non-Test Compulsory Moves: 1. Betsy Sabala (McCall FSC)

Non-Test Girls Freeskating: 1. Shauna Hill (Boise FSC); 2. Betsy Sabala (McCall FSC; 3. Lauren Jacobs (Sun Valley FSC)

Non-Test Interpretive: 1. Shauna Hill (Boise FSC)

Non-Test Showcase: 1. Betsy Sabala (McCall FSC); 2. Lauren Jacobs (Sun Valley FSC)

Open Juvenile / Intermediate Artistic: 1. Julia Broderick (Sun Valley FSC); 2. Kaleigh Morley (McCall FSC); 3. Lydia Sykora (Whitefish FSC)

Open Juvenile Girls Freeskating: 1. Kaleigh Morley (McCall FSC); 2. Lauren Montgomery (Individual Mbr); 3. Lydia Sykora (Whitefish FSC)

Preliminary Artistic: 1. Telar McClure (Sun Valley FSC)

Preliminary Girls Freeskating: 3. Telar McClure (Sun Valley FSC)

Preliminary Interpretive: 1. Telar McClure (Sun Valley FSC)

Preliminary Showcase: 1. Telar McClure (Sun Valley FSC)

Pre-Preliminary Artistic: 1. Claire Siderman (Sun Valley FSC); 2. Gracie Eagan (Sun Valley FSC); 3. Renee Shapiro (Sun Valley FSC)

Pre-Preliminary Girls Freeskating: 1. Lex Shapiro (Sun Valley FSC); 2. Renee Shapiro (Sun Valley FSC); 3. Caitlin Sholtis (Sun Valley FSC)

Pre-Preliminary Interpretive: 1. Claire Siderman (Sun Valley FSC); 2. Lex Shapiro (Sun Valley FSC); 3. Renee Shapiro (Sun Valley FSC)

Pre-Preliminary Showcase: 1. Claire Siderman (Sun Valley FSC); 2. Lex Shapiro (Sun Valley FSC); 3. Caitlin Sholtis (Sun Valley FSC)

Snowplow Sam Compulsory Moves: Caroline Hold (Sun Valley FSC); Sage Curtis (Sun Valley FSC); Zoe Simon (Sun Valley FSC); Lydia Morgan (Sun Valley FSC); Marcella Fisher (Sun Valley FSC)

Snowplow Sam Freeskating: 1. KiKi Caputo (Sun Valley FSC); 2. Shea Kelly (Sun Valley FSC)

Snowplow Sam Interpretive: 1. Caroline Hold (Sun Valley FSC); 2. KiKi Caputo (Sun Valley FSC)

Snowplow Sam Showcase:1. KiKi Caputo (Sun Valley FSC)

Comments

Comments are closed.